Kultura

Fulnek vyzval Odry na první hudební souboj

Pondělí, 10.11.2014

Tak by se dala ve zkratce popsat akce s názvem První hudební (ne)přátelák, která se uskuteční v pátek 14. listopadu od 20:30 v klubu Fulnečka. Na dvou pódiích proti sobě nastoupí fulnečtí funkoví brigádníci Jednoduše a oderští rockoví provianťáci Menu 65.

Soutěžit se bude v šesti netradičních disciplínách, jako jsou například Přebírák, během které bude muset každá z kapel zahrát po svém hit kapely Europe The Final Countdown, nebo Úpravička, během níž zahrají obě kapely své tři písničky v rytmu blues, punk a reggae. Vítěze vyberou diváci potleskem a skandováním, které se bude měřit decibelometrem.

Pikantní nádech souboje umocňuje fakt, že jedna z kapel je z Moravy a druhá ze Slezska. „Už si na vás brousíme struny,“ provokují soupeře z Oder na svém facebookovém profilu členové kapely Jednoduše. Tak uvidíme, kdo z koho. Více na facebook.com/fulnecka.

Jílovecké loučení s létem

Čtvrtek, 18.9.2014

Osadní výbor a hasiči v Jílovci se budou v sobotu loučit s létem a zvou všechny na opékání párků a filmovou projekci. Přes doznívajíci babí léto se na stříbrném plátně objeví zimní machři se sněženkami.

Vůně párků se začne linout U Váhy 20. září od 17 hodin. Večer se na stejném místě promítá kultovní film Karla Smyzcka "Sněženky a machři" s nesmrtelným "dřepkinsem" Vikyho v podání Jana Antonína Duchoslava a s Radoslavem Brzobohatým v roli profesora Kardy, vedle nich se v komedii z roku 1983 objeví také Veronika Freimanová, Michal Suchánek a Václav Kopta. Pro nepříznivé  počasí je připravena mokrá varianta, projekce se může přemístt z venkovních prostor pod střechu Na Váze.

Občerstvení pořadatelé zajistí, vstup potěší - je zdarma.

Dny evropského dědictví otevřou památky a jejich zákulisí také ve Fulneku

Čtvrtek, 11.9.2014

European Heritage Days (EHD, Dny evropského dědictví) otevírají každý rok v září nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.  Jsou významnou celoevropskou kulturně poznávací, společenskou a výchovnou akcí, která pomáhá hledat cesty ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Národní zahájení EHD v České republice se odehrálo 6. září v Opavě.

K Opavě se připojují další historická města České republiky, nechybí ani Fulnek. Útroby nejvýznamnějších fulneckých památek se veřejnosti poodhalí v pátek 19. a v neděli 21. září. Den otevřených památek zve na prohlídkovou trasu městem a k návštěvě například Kapucínského kláštera, vily Loreta, zvonice neboli Černé věže, kostela Nejsvětější trojice, ale i vzdálenějšího Žákovského háje a dalších historických památek.

Novojičínská kostýmní výtvarnice a boty, botičky z celého světa v Žerotínském zámku

Úterý, 9.9.2014

Muzeum Novojičínska oživí podzim v Žerotínském zámku přitažlivými výstavami. Kostýmní výtvarnice Alena Schäferová představuje své kresby, malby a kostýmní návrhy.  Výstava "Boty, boty, botičky" je zaměřena, jak napovídá název, na historickou a exotickou obuv.

Alena Schäferová

Malířka a kostýmní výtvarnice se narodila v Novém Jičíně. Na SPUŠ v Uherském Hradišti vystudovala malbu a plastickou malbu v propagaci a architektuře. Poté pracovala až do roku 1992 v ostravském studiu České televize jako kostýmní výtvarnice. V roce 1992 založila firmu AS - Alena Schäferová. Nadále úzce spolupracuje s Českou televizí, s divadly, Janáčkovou konzervatoří v Ostravě i módními firmami. Navrhla kostýmy pro desítky televizních inscenací, pohádek, seriálů a filmů (Hypermarket, Strážce duší, 3plus 1 s Donutilem, Ach ty vraždy, Cukrárna, Tajemství staré bambitky, Konto separato, Milenci a vrazi, Sametoví vrazi,...).

Slavnosti jiřinek v Kuníně, letos s Hradišťanem

Úterý, 9.9.2014

Opět po roce se jiřinky v Kuníně dostávají do popředí zájmu. Tento fenomén je spojen s postavou prvního kunínského faráře Josefa Ignáce Turka, jednoho z největších pěstitelů a šiřitelů jiřinek v Čechách a na Moravě.

Zámek a kostel, to byla místa dříve věnovaná jiřinkovým aranžmá. Letos nově se budou moci příchozí pokochat květinovými vazbami v prostorách zámeckého vestibulu na zámku v Kuníně a zcela mimořádně i v centrální části zámecké kuželny, kde bude malá výstava jiřinek, a to po celý víkend 13. a 14. září od 9 do 17 hodin. Plastiky z umělecké školy Ave Art z Ostravy rozmístěné v zámeckém parku se stanou nedílnou součástí jiřinkového aranžmá a umocní prožitek z vnímání této mimořádné květiny. Květinová aranžmá budou dílem zahradníka Jaroslava Kubálka a jeho týmu.

Nedaleko zámku se nachází zámecké zahradnictví, kde si každý bude moci prohlédnout políčko plné jiřinek a dozvědět se mnoho o této květině.

Podzim přivítáme s Moravankou

Čtvrtek, 21.8.2014

Městské kulturní centrum pozve v září do Fulneku nestárnoucí Moravanku. Populární dechovka pod taktovkou Jana Slabáka se spolu s moderátorem Českého rozhlasu Václavem Bělohlavým představí v MKCF 20.9 .

Je to ještě daleko, až na prahu podzimu, ale na vstupné, které bude mít podobu rovných dvou stovek, můžete v srpnu uplatnit prázdninovou slevu. Vstupenky za zvýhodněnou cenu 160 Kč se budou do 31.8. prodávat v Městském informačním centru a v Městském kulturním centru, v akci vám je prodá také Teta (ne vaše, ale drogerie).

Moravanka vystoupí ve Fulneku od 16 hodin. Jejími vítanými předskokany budou "domácí" Fulnecká kapela a Děrničanka.

Moravanka Jana Slabáka

Legenda tuzemské dechové hudby začala psát svou historii v roce 1971. Vyprodané koncerty, rozebrané statisícové náklady hudebních nosičů u nás i v zahraničí a široký okruh posluchačů několika generací svědčí o obrovské oblibě této kapely.

Fulnecké prázdniny uzamkne Fulnečka 2014

Úterý, 19.8.2014

Tečku za letošním prázdninami ve Fulneku napíše v sobotu 30. srpna Fulnečka, která se prezentuje jako malý rodinný festiválek v krásném, očistném a bezpečném prostředí, čímž se liší od mnoha komerčních festivalů. Vlakčeta přiveze hudební vagón do zahrady Městského kulturního centra Fulnek v pravé sobotní poledne.

Z historie...

Božský řízek v Lukavci

Pátek, 8.8.2014

V pátek 8. srpna se chystá v Lukavci nevšední večer plný hudby, divadla i pochoutek. To vše v režii MKCF, hostince U Jindřicha a Kavárny Komenského.

Vše vypukne v 18 hodin na hřišti. Lukavečtí připravili divadelní představení Božský Řízek v podání autorského divadla  Nakafráno z Turnova. Ještě před divadlem rozezní lukavecké údolí kapela Anežky Gebauerové. A kdo bude mít dlouhou chvíli, může si objednat výbornou kávu, míchaný drink, dort a další dobroty.

Program

18.00 otevření hřiště
19.00 kapela Anežky Gebauerové
20.30 divadelní představení "Božský řízek"

Božský řízek

Výstava v novojičínské radnici podpoří Libušín

Pondělí, 21.7.2014

Do 25. července je v Novém Jičíně otevřena putovní výstava "Kdo postavil Libušín?", která chce přispět na obnovu národní kulturní památky. S expozicí proto putuje také pokladnička z Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Osm panelů, instalovaných ve vestibulu novojičínské radnice, prezentuje prostřednictvím časové osy činnost Podhorské jednoty Radhošť, která vybudovala v Beskydech řadu staveb a přispěla k budování zdejší turistické infrastruktury. Jurkovičovy stavby na Pustevnách v čele s Libušínem, jehož znovuzrození výstava podporuje, jsou těmi nejvýznamnějšími. Pokladnička, do které mohou lidé na obnovu chaty přispívat, je po dobu trvání výstavy umístěna v novojičínském návštěvnickém centru na Masarykově náměstí.

Chata Libušín

Letní kino chystá záplavu českých filmů

Sobota, 28.6.2014

Snad nás v létě nečeká jiná záplava než ta filmová. A snad bude prázdninový čas rozmarný pouze v kině. Fulnecký letňák totiž připravil pro filmové fanoušky pořádnou porcí výborných českých komedií.

Letní filmovou zábavu pod širým nebem odstartuje v pátek 4. července největší akce v dějinách stěhování. Ke komedii o dvanáctinásobné směně bytů Kulový blesk režisérů Smoljaka a Podskalského napsal scénář Zdeněk Svěrák. Hlavní roli advokáta Radosty skvěle ztvárnil Rudolf Hrušínský.

O týden později pobaví nešika a smolař Luděk Sobota ve snímku Jáchyme, hoď ho do stroje.

V sobotu 19.července se bude promítat u bývalé školy ve Vlkovicích, kde se spolu s Josefem Kemrem podíváme Na samotu u lesa.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Kultura