Historie Pekingu ve Fulneku

Úterý, 17.6.2014

Muzeum Novojičínska otevírá v Kostele sv. Josefa výstavu o vývoji čínské metropole za posledních 800 let "Centrální osa Pekingu". Průřez historií jednoho z největších měst světa představuje starobylou architekturu Pekingu a je svědkem historických změn města. Výstava se soustředí na majestátnost a krásu budov na centrální ose Pekingu a poblíž ní, ukazuje bohatství čínské kultury a život lidí v různých etapách vývoje asijské velmoci.

Peking je hlavním městem Číny. V roce 2011 měl 19 milionů obyvatel. V metropoli proslulé náměstím Nebeského klidu nebo Zakázaným městem se konaly v roce 2008 XXIX. letní olympijské hry. Tradiční centrální osou Pekingu je zóna ve tvaru pásu, která probíhá od severu k jihu města v délce 7,8 kilometru. Podél ní se nacházejí historické skvosty čínské architektury, které se staly němými svědky politických, hospodářských a kulturních proměn Pekingu v průběhu uplynulých 800 let. Podél původní středové osy v minulých staletích neprobíhaly žádné výrazné architektonické ani stavební změny. K proměnám krajiny a růstu nových budov dochází naopak v tzv. rozšířené středové ose, která se protáhla severním směrem až na 13 kilometrů a dosáhla k Olympijskému centru.

Vernisáž v Kostele sv. Josefa se koná v pátek 20. června v 19 hod. v rámci Slezské muzejní noci 2014. Výstavní prostory jsou otevřeny od úterý do pátku a v neděli (9-12, 13-16 hod.). Nad výstavou "Centrální osa Pekingu" převzal záštitu náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Ivan Strachoň.

Autor: 
redakce