Výstava v novojičínské radnici podpoří Libušín

Pondělí, 21.7.2014

Do 25. července je v Novém Jičíně otevřena putovní výstava "Kdo postavil Libušín?", která chce přispět na obnovu národní kulturní památky. S expozicí proto putuje také pokladnička z Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Osm panelů, instalovaných ve vestibulu novojičínské radnice, prezentuje prostřednictvím časové osy činnost Podhorské jednoty Radhošť, která vybudovala v Beskydech řadu staveb a přispěla k budování zdejší turistické infrastruktury. Jurkovičovy stavby na Pustevnách v čele s Libušínem, jehož znovuzrození výstava podporuje, jsou těmi nejvýznamnějšími. Pokladnička, do které mohou lidé na obnovu chaty přispívat, je po dobu trvání výstavy umístěna v novojičínském návštěvnickém centru na Masarykově náměstí.

Chata Libušín

Spolu s Maměnkou patří Libušín do soboru nejvýznamnějších beskydských secesních lidových staveb, které se staly symbolem Pusteven. Dřevěné srubové chaty nechal v roce 1898 postavit turistický spolek Podhorské jednoty Radhošť. Jsou dílem významného slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Objekt pojmenovaný k poctě kněžny Libuše byl otevřen v roce 1899. Od roku 1995 je Libušín ve správě rožnovského Valašského muzea v přírodě.

V noci z 2. na 3. března 2014 zachvátil "srdce" Pusteven požár, který způsobil škodu nevyčislítelné hodnoty. Na obnovu národní kulturní památky byla spuštěna veřejná sbírka.

Fotogalerie: 
Autor: 
redakce