Novojičínská kostýmní výtvarnice a boty, botičky z celého světa v Žerotínském zámku

Úterý, 9.9.2014

Muzeum Novojičínska oživí podzim v Žerotínském zámku přitažlivými výstavami. Kostýmní výtvarnice Alena Schäferová představuje své kresby, malby a kostýmní návrhy.  Výstava "Boty, boty, botičky" je zaměřena, jak napovídá název, na historickou a exotickou obuv.

Alena Schäferová

Malířka a kostýmní výtvarnice se narodila v Novém Jičíně. Na SPUŠ v Uherském Hradišti vystudovala malbu a plastickou malbu v propagaci a architektuře. Poté pracovala až do roku 1992 v ostravském studiu České televize jako kostýmní výtvarnice. V roce 1992 založila firmu AS - Alena Schäferová. Nadále úzce spolupracuje s Českou televizí, s divadly, Janáčkovou konzervatoří v Ostravě i módními firmami. Navrhla kostýmy pro desítky televizních inscenací, pohádek, seriálů a filmů (Hypermarket, Strážce duší, 3plus 1 s Donutilem, Ach ty vraždy, Cukrárna, Tajemství staré bambitky, Konto separato, Milenci a vrazi, Sametoví vrazi,...).

V současné době se novojičínská rodačka věnuje převážně volné tvorbě v ateliéru ve Štramberku. Soustředí se především na klasickou olejomalbu a kresbu. Její doménou jsou figurální kompozice. 

Boty, boty, botičky

Výstava pořádaná ve spolupráci s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně obsahuje na 150 exponátů a 60 obuvnických pomůcek, které jsou prezentovány v ševcovské dílně z přelomu 19. a 20. století.

Uvidíme napodobeninu trůnní obuvi krále Václava I., kopii brokátového korunovačního střevíce Karla IV., holínky Albrechta z Valdštejna či brynelky Boženy Němcové. Nejstarším originálem a současně největší kuriozitou výstavy je holínka postilióna (poštovního panáčka) z roku 1800. Jeden jediný půlpár váží 3,75 kg, avšak v této obuvi se nechodilo, postilióni si ji nazouvali při jízdě na kozlíku poštovních kočárů.

Unikátní je kolekce obouvání cizích národů - sandál z hroší kůže ugandských domorodců, holínky kmene Inuitů z Aljašky, pantoflíček "getas" pro gejšu, dřevák budhistického mnicha. V expozici nesmí chybět slavné Baťovy "séglovky". Marnivé dámy potěší ukázka obuvi a kabelek z kůží ještěrů a hadů. Výstavu zpestří nápadité fantazijní modely studentů ateliéru designu obuvi v Uherském Hradišti.

 

Výstava  "Alena Schäferová - kresby, malby, kostýmní návrhy" začala v srpnu a na návštěvníky čeká až do 19. října. Výstavy "Boty, boty, botičky" bude zahájena ve čtvrtek 18. září a zůstane otevřena do 9. listopadu.

Fotogalerie: 
Autor: 
redakce