Petra Kvitová ovládla podruhé Wimbledon a stala se jeho princeznou

Neděle, 6.7.2014

Mohli jsme to všichni sledovat v živém televizním přenosu. Petra proměnila hned první mečbol a ve vítězné euforii se svalila na trávník centrálního kurtu. Ačkoliv konzervativní Wimbledon nekompromisně vyžaduje bílé oblečení a například Helena Suková si kdysi musela přelepit černé proužky na teniskách, vplula novopečená wimbledonská šampionka do oslavného reje s nebílými a od trávy zabarvenými zády.

A se slzami. Snažila se je potlačit, ale při objímání se svým týmem a s rodiči v české lóži ani při rozhovoru pro aplausující diváky to prostě nešlo. Vždyť naměkko byli i chlapi, trenér David Kotyza či otec Jiří Kvita. To když přímo na kurtu vložila jeho dcera do anglicky vedeného rozhovoru českou větu. "Všechno nejlepší, tati," popřála tátovi k nedělním 63. narozeninám.

Před finálovou bitvou se mnozí obávali. Soupeřka Eugenie Bouchardová z Kanady ochutnala ve dvou letošních grandslamech v Austrálii a v Paříži semifinále a rozmlsaná dostala chuť na wimbledonský triumf. V Londýně si počínala suverénně a přes její dvacetileté mládí jí před střetem se starší a zkušenější Kvitovou sebevědomí rozhodně nechybělo.

Česká lvice však odehrála finále impozantně. Výborně podávala, skvěle returnovala, od prvního míčku dávala najevo, kdo je na letošním finálovém kurtu pánem, tedy paní. Kanaďance, která po předchozí skvělé jízdě turnajem zaplatila nováčkovskou finálovou daň, nedala nejmenší šanci a vyprovodila ji z kurtu po 55 minutách. Ve druhém setu nadělila soupeřce dokonce "kanára".

 „Moc jsem chtěla tu trofej získat! Je to skvělý pocit,“, radovala se Petra po výhře 6:3 a 6:0. „Hodně mi pomohlo, že už jsem jedno finále hrála, byla jsem psychicky silnější. Děkuju celému týmu, který mi umožnil vracet se sem rok co rok a znovu se stát wimbledonskou vítězkou," vyslala česká tenistka dojatá slova všem, kteří jí tleskali na centrkurtu. Svým druhým triufem v All England Clubu se zařadila do elitní sedmičky ženské tenisové historie. Více než jedenkrát dobylo Londýn v open éře před Petrou jen šest žen: Billie Jean Kingová, Evonne Goolagongová, Chris Evertová, Martina Navrátilová, Steffi Grafová a sestry Venus a Serena Williamsovy.

Letošní šampiónce fandila také Martina Navrátilová. "Gratulace! Druhej, a není poslední," prorokovala při vzájemném objetí v útrobách centrálního dvorce královna Wimbledonu a jeho devitinásobná vítězka a osmnáctinásobná grandslamová šampionka. "Jestli chci dorovnat Martinu, mám ještě hodně práce," žertovala Fulnečanka, když se radovala ze zisku druhého wimbledonského talíře, jehož originál je uložen v pařížském Louveru.

Zatímco před třemi lety, po prvním wimbledonském triumfu, působila Kvitová tak trochu "vyjukaně", tentokrát už absolvovala závěrečný ceremoniál, rozhovor a kolečko pro šampionku nonšalantně, půvabně a s grácií.

Spolu s Petrou Kvitovou, která nyní poskočí na čtvrtou příčku žebříčku WTA, se raduje celé Česko a především Fulnek. Jeho rodačka se může pyšnit nejen tím, že se svým výkonem dostala mezi wimbledonské princezny, ale také čestným občanstvím města Fulnek. Je teprve druhou, komu se této pocty dostalo. Tím prvním byl Jan Amos Komenský.

Autor: 
Petr Sobol