Lukavecký rodák Bohumil Pater vstoupí do Síně slávy české turistiy

Čtvrtek, 25.9.2014

Klub českých turistů a osadní výbor v Lukavci chystají na sobotu 27. září velkou slávu. Místní rodák Bohumil Pater bude uveden do Síně slávy české turistiky, kde stane po boku takových osobností, jakými byli Vladimír Vašek, Vojtěch Náprstek nebo Jiří Guth-Jarkovský. O den později se současně slaví devadesátiny Masarykovy chaty na Beskydě - Bílá.

Lukavečtí a další příznivci významného rodáka mají sraz v sobotu v deset u hasičárny. Čeká je odhalení nového turistického informačního panelu s několika vzpomínkovými slovy o Bohumilu Paterovi. K tomu bude vyhrávat country hudba, vystoupí žáci fulnecké ZUŠ. Podávat se budou mj. míchané drinky od Jindřicha a koláčky.

Hodinu před polednem dorazí do Lukavce účastníci pochodu a cyklojízdy. Po pojmenování modré turistické trasy "Cestou Bohumila Patera" startuje pochod v 9 hodin z nádraží ČD ve Fulneku, cyklojízda vyráží ve stejném čase od zámku v Hradci nad Moravicí.

V neděli se program přesune k Masarykově chatě, kde bude odhalena Pamětní deska Bohumila Patery, zapálena Vatra vzájemnosti Čechů a Slováků a vztyčen Sloup slovensko-české vzájemnosti.

Bohumil Pater

se narodil v Lukavci v předminulém století, 10. dubna 1898. Byl aktivním a činorodým občanem, působícím ve Slezsku a na severní Moravě, a to nejenom ve své profesi učitele a profesora v Opavě a Ostravě, ale rovněž ve veřejné i spolkové činnosti, zejména v Klubu československých turistů (KČST). Bohumil Pater byl ve 20. a 30. letech dvacátého století předním činovníkem KČST na severní Moravě a ve Slezsku s dosahem i v ústředních orgánech KČST. Inicioval a organizoval významné turistické události, zejména otevření chat KČST na Lysé hoře a jesenickém Červenohorském sedle. K jeho největším zásluhám patří vydávání turistického časopisu, který se stal zdrojem poznávání historie KČST. Zemřel v roce 1982 v Ostravě-Porubě.

Fotogalerie: 
Autor: 
redakce